Mitmekihiline & voolav ruum

Prantsuse köögi klassikat serveeriva restorani Rudolf interjööris on sisearhitekt Tiiu Truus arvestanud kliendi sooviga luua hubane, kodune ja efektne interjöör, kus lisaks väga heale toidule olekski külalistel võimalik nautida ka sisekujundust – need kaks täiendavad teineteist. Muuseas olid märksõnadeks soliidsus, kaasaegsus ja mõnus keskkond, kus inimesed sooviksid viibida tunde.

Sellise ruumi loomisel inspireerus Truus keskkonnast enda ümber. “Tarvitseb vaid silmad lahti hoida. Näiteks reisidel otsin enamasti külastamiseks arhitektuuri ja sisearhitektuuri poolest silma paistvaid objekte. See kõik ladestub kuhugi ajusoppidesse ja väljendub mu loomingus uute nüansside ja kooslustena,” selgitab ta, kuidas tekkisid esimesed ideed Rudolfit kujundades

Sisearhitekt pöörab tähelepanu ka kesksel kohal kogu ruumi perimeetril asuvatele riiulisüsteemidele. “Just riiulite proportsioneerimine, konstruktsioonide erilisus ning materjalide liitmine ja värvivarjundid moodustavad keskse osa kujunduses,” lisab Truus. Muuseas pöörab ta tähelepanu sellele, kuidas läbi riiulite struktuuri akendest langev valgus liidab kogu interjööri ühtseks tervikuks. “Tulemuseks on mitmekihiline ja voolav ruum.”

Rudolfi külaliste jaoks haaravad muidugi pilku ka riiulitel paiknevad sisekujundus detailid, mis omanike sõnul on saadud enamasti kingiks pereliikmetelt ja sõpradelt ning tasapisi ruumis endale koha leidnud. Riiulis leidub erinevaid raamatuid, vaase, skulptuure ja palju muud pilkupüüdvat, kuid igal esemel on ka oma kindel lugu ja tagamõte. “Leida võib nii Eesti klassikute töid kui ka erinevaid Euroopa kunstnike teoseid. Kindlasti üks põnevamaid ajaloolisi detaile on Eesti üks esimesi kokaraamatuid “Koka-raamat 1331 söögi-walmistamise õpetusega”, autoriks Jaan Koor, mis oli väga aktuaalne Rudolf Tobiase eluajal Eestis, ning sealt leiab nii crème brûlée kui ka teiste Prantsuse köögi hõrgutiste retsepte,” räägivad Rudolfi omanikud.

Restorani omanike soov oli kasutada interjööris kindlasti kuldset keraamilist plaati seinal ja sinist plaati põrandal. Milano sisustusmessilt leitud plaatidest sai sisearhitekti sõnul kõik alguse, edasi tuli leida ülejäänud elemendid ja materjalid, mis nendega harmoneeruksid. Nii hakkasidki kooruma plaatide ümber erinevad detailid – näiteks kui seinas ja põrandal on kivi, aitab puitlagi lisada interjööri hubasust.

Restoranide seintel nähtav kunstivalik on sisearhitekt Truusi sõnul samuti oluline ja hoolikalt läbi mõeldud, eesmärgiga toetada üldist kontseptsiooni. “Siin näiteks ehib seina Juss Piho maal “La dolce vita”, mis on justkui selle ruumi jaoks loodud ja ilmestab meeleolukalt keskkonda.”

Meeleolu õigetest valgustitest

Restorani kujunduses on ülioluline roll ka valgustitel, mis aita luua sboiva meeleolu nii päevasel kui ka õhtusöögiajal. Omanikud andsid sisekujundajale ülesandeks luua õdus ja luksuslik õhkkond, mis annaks edasi restoran Rudolfi olemust. Selleks on restorani paigaldatud Artemide disainvalgustid, mis on sisearhitekti sõnul disainilt ajatud, kestavad oma väljenduses aastaid ega aegu moraalselt. “Kohtvalgus on lahendatud diskreetselt punktvalgustitega, mis on suunatud laudadele ja riiulitele ning seinale kinnitatud maalidele,” kirjeldab Truus. “Punktvalgustite suunatud väikese valgusnurgaga valgus tekitab mitmekihilise ruumi ja toob esile olulised detailid, nagu lauapind, riiulitele paigutatud objektid ja maalid.”

Valguskujundust luues tuleb restoranide puhul jälgida ka valgusallikate värvitemperatuuri, et see ei oleks liiga soe, ning ledvalgustite puhul on äärmiselt oluline ka värviedastusindeks (CRI), mis näitab ära, kui tõetruult paistavad külalistele toidu tõelised värvid. Samuti ei saa alahinnata päevavalguse rolli. “Sõltuvalt akende suurusest ja päikese paiknemisest on päeva jooksul võimalik kogeda restorani valguslikku olemust mitmel dünaamilisel viisil.”

Tekst on refereeritud Järve keskuse sisustusajakirjast 21.02.2022

Teksti autor Keilit Aegma
Fotograaf Alina Birjuk